Uzmanlar araştırdı: O gen obezite yapıyor

Haberi Paylaş

Tarih: 17 Kasım 2017 10:54

Uzmanlar araştırdı: O gen obezite yapıyor

30 yıl önce keşfedilen ankyrin-B adlı genin kişinin kilo almasına yol açtığı tespit edildi. Bu genin kıtlık dönemlerinde insanların enerji depolamasına yardım ettiği düşünülüyor.

ABD'deki Research Triangle merkezinin fareler üzerinde yaptığı araştırma, ankyrin-B varyasyonlarının, yağ hücrelerinin glükozu normalden daha hızlı içine çekmesine ve en az iki kat büyümesine yol açtığını gösterdi. Bilim insanları, bu denkleme yaşlanan metabolizma ve yüksek yağ içeren beslenme düzeni eklendiğinde obezitenin kaçınılmaz olduğuna işaret etti. 


OBEZİTE SALGININI KÖRÜKLEYEBİLİR


Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Vann Bennett “Bu genin, atalarımızın kıtlık dönemlerinde enerji depolamalarına yardımcı olduğuna inanıyoruz. Gıda bolluğu yaşanan bugün ise ankyrin-B varyasyonları, obezite salgınını körükleyebilir” ifadelerini kullandı.


Bilim insanlarının 30 yıl önce keşfettiği ankyrin-B geni, daha önce otizm, kas distrofisi, yaşlanma, diyabet ve ritm bozukluğuyla ilişkilendirilmişti. Obezite bağlantısı, ankyrin-B varyasyonlarının yol açtığı ritim bozukluğuna sahip farelerin, sağlıklı olanlardan daha şişman olduğunun gözlenmesi üzerine incelenmeye başlanmıştı.

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SAĞLIK