Felç tedavisinde kök hücre umudu

Haberi Paylaş

Tarih: 21 Kasım 2017 10:55

Felç tedavisinde kök hücre umudu

Bilim insanları belden aşağısı felç farelere yerleştirilen ve insan kök hücreleriyle düzenlenen doku ile, hayvanların yardımsız yürümesini sağladı.

Bilim insanları omurilik hasarının tedavisi için büyük bir adım attı. Belden aşağısı felç olan farelere yerleştirilen kök hücre sayesinde hayvanlar yardım olmaksız yürümeyi başardı.


İNSAN KÖK HÜCRELERİ YERLEŞTİRİLDİ


Belden aşağısı felç farelere yerleştirilen ve insan kök hücreleriyle düzenlenen doku, hayvanların yardımsız yürümesini sağladı. Sonuçları ‘Frontiers in Neuroscience' dergisinde yayımlanan araştırma, kök hücrelerin omurilik hasarının tedavisinde büyük potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu. Technion-Israel Teknoloji Enstitüsü'nden doktor Shulamit Levenberg liderliğinde yapılan araştırma çerçevesinde tam omurilik transeksiyonu olan farelere ağzın zar tabakasından alınan insan kök hücreleri yerleştirildi.


ÜÇ BOYUTLU İSKELE İNŞA ETTİ


Bilim insanları kök hücreleri omurilik boyunca çeşitli aralıklara yerleştirmenin yanı sıra tutunabilecekleri, büyüyebilecekleri ve destekleyici hücrelere dönüşebilecekleri ortamı sağlayan üç boyutlu bir iskele inşa etti. Kök hücreler içeren mühendislik ürünü dokunun, aynı zamanda insan trombini ve fibrinojeniyle beslendiği belirtildi. Hücreler yerleştirildikten üç hafta sonra belden aşağısı felç farelerin yüzde 42'sinin arka ayakları üzerinde durabildiği ve yürüyebildiği gözlendi. Yine yüzde 75'inin, arka ayaklarına ve kuyruklarını hedef alan uyarıcılara yanıt verdiği kaydedildi.

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SAĞLIK