Ucuz ette yeni adım! Fiyatlar azalacak m?

Haberi Paylaş

Tarih: 23 Kasım 2017 14:02

Ucuz ette yeni adım! Fiyatlar azalacak m?

Hükümet et üretim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan yem maliyetlerini aşağı çekecek bir adım attı. Bu durum en fiyatları azalacak mı, sorusunu da akıllara getirdi.

Hükümet ucuz et için yeni ve önemli bir adım attı. Ucuz et konusunda atılan yeni adıma göre, hayvan yemlerinde gümrük vergisi sıfırlandı. Bu adımın et fiyatlarını yüzde 20 aşağı çekmesi bekleniyor.


VERGİ ORANLARI YENİDEN BELİRLENDİ


Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, yağlı tohumlar, tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yemi de kapsayan ürünlerle hayvan yemlerinde gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.


VERGİLER YÜZDE 10 UYGULANACAK


Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, vergiler Gürcistan, Bosna-Hersek, Güney Kore ve Malezya için sıfır, AB ve EFTA ülkeleri, D8 üyesi ülkeler ve diğer ülkeler için yüzde 10 olarak uygulanacak. Kaba yem ve kepek türlerinin gümrük vergisi oranı da tüm ülkeler için sıfıra indirildi.


İTHALAT VERGİSİ BOSNA İÇİN SIFIR


Gıda sanayisinin pamuk, keten, ayçiçeği, kolza tohumlarıyla küspe gibi atıklarının gümrük vergileri de hayvan yemi olarak kullanılmak kaydıyla ithal edilmesi halinde yüzde 6.5 olarak uygulanacak. Söz konusu ürünlerin ithalat vergisi Bosna-Hersek için sıfır olacak. Yemde vergi indiriminin et ve süt fiyatlarını yüzde 20 civarında aşağı çekmesi bekleniyor.

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

EKONOMİ