Afrika\'daki \'Barış elması\' 6,5 milyon dolara satıldı

Haberi Paylaş

Tarih: 05 Aralık 2017 09:52

Afrika'daki 'Barış elması' 6,5 milyon dolara satıldı

Afrika'da bulunan Sierra Leone'de çıkartılan 709 karatlık elmas, New York'ta düzenlenen açık artırmada 6,5 milyon dolara satıldı.

Sierra Leone topraklarında bulunan 709 karatlık dev elmasın satışından elde edilen gelirin 3,8 milyon doları, çıkarıldığı köyün kalkınması için harcanacak.


SAHİBİ LAURENCE GRAFF OLDU


'Barış elması' olarak bilinen bu kıymetli taşı satın alan isim ise Graff Diamonds adlı mücevher şirketinin sahibi Laurence Graff oldu. Bu satıştan elde edilen gelirin yaklaşık yarısı olan 3,8 milyon dolarlık kısmının, taşın çıkarıldığı Koryardu köyünün kalkınması için yapılacak olan altyapı projelerinde kullanılması planlanıyor. Yapılması gündemde olan projeler arasında köye temiz su ve elektrik getirilmesinin yanı sıra yol, hastane, yeni konut ve okul inşaası da yer alıyor.


DAHA ÖNCEDEN TEKLİF REDDEDİLMİŞTİ


BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Sierra Leone hükümeti, daha önce düzenlenen açık artırmada ulaşılan 7,8 milyon dolarlık teklifi çok düşük bularak reddetmişti. 'Barış elması', bugüne kadar dünya üzerinde çıkartılan en büyük 14'üncü elmas olma özelliği taşıyor. Mart ayında, Hristiyan din adamı Emmanuel Momoh tarafından çıkartılmış ve Sierra Leone hükümetine hediye edilmişti.

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DÜNYA