Dinozor yumurtaları 66 milyon yıl sonra yeniden canlanacak

Haberi Paylaş

Tarih: 05 Aralık 2017 10:41

Dinozor yumurtaları 66 milyon yıl sonra yeniden canlanacak

Çin’de araştırma yapan bilim insanları 66 milyon yıl önce nesli tükenen bir dinozor türüne ait 215 yumurta buldu. Paleontologlar bazı yumurtalarda bulunan embriyo kalıntılarını yeniden canlandıracak.

Bilim insanlarının yeni keşfi, milyonlarca yıl önce nesli tükenen bir türü yeniden canlandırabilir. Çin'de bir paleontolojist grubu, 66 milyon yıl önce yok olan teruzor (pterosaur) isimli uçabilen bir sürüngen türüne ait 215 adet yumurta buldu. Bilim insanları, teruzorlara ait eski fosil kalıntılarının yıllar geçtikçe düzleştiğini ve incelenmelerinin zorlaştığını fakat Çin'de ortaya çıkarılan yumurtaların tamamen ezilmediğini ve 16'sının içinde halen embriyo kalıntısı bulunduğunu belirtti.


"YENİDEN OLUŞTURABİLİRİZ"


Leicester Üniversitesi palebiyologu David Unwin yumurtaların eşsiz olduğunu söyleyerek ‘'Yumurta içindeki pterozorların embriyonik gelişimini yeniden oluşturmaya başlayabiliriz. Ancak biraz zaman alacak'' dedi. 30 yıldır bu teruzor üzerinde çalışma yapan Brezilya Federal Üniversitesi Ulusal Müzesi'nde araştırma lideri ve paleontolog Alexander Kellner, aynı bölgede bu kadar fazla yumurta bulunmasının sebebini H.tianshanensis cinsine ait türün dişilerinin aynı yerde yumurtlamalarına bağlıyor.


Güney Kaliforniya Üniversitesi paleontologu Michael Habib inceledikleri embriyolarda, Teruzorların uçmayı öğrenmeden önce yerde avlanıp büyümüş olabileceklerini söyledi ve “Kanatlardaki kemik gelişimi, bacaklardaki kemik gelişimine oranla az olsa da kanatlardaki kemikler vücudun çoğu kısmına göre oldukça kuvvetli” diye ekledi.

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

DİĞER