Nuruosmaniye Camii\'nin altından sanat galerisi çıktı

Haberi Paylaş

Tarih: 14 Ekim 2017 13:30

Nuruosmaniye Camii'nin altından sanat galerisi çıktı

İstanbul Fatih'te ki Nuruosmaniye Camii'nin restorasyonu tamamlandı.Temelde kullanılan 270 meşe kazığının hiç çürümediği gözlemlendi.

İstanbul'un Fatih ilçesinde, Çemberlitaş semtinde bulunan, mimarisiyle büyüleyen, uzun süredir ayakta kalan  262 yıllık Nuruosmaniye Camii ve külliyesinin, 2010 yılında başlayan restorasyonu bitirildi.


2013'te 2 bin 42 metrekare büyüklüğünde, 8.5 metre derinliğinde bir alana ulaşılan, Türkiye'deki ilk fore kazık sistemi ve su toplama kuyusunun bulunduğu caminin restorasyonun tamamlanmasıyla gelinen nokta, mühendisleri de şaşırttı. 


UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE


Habertürk'ün haberine göre Nuruosmaniye Camii'nin restorasyonu için 21 milyon lira harcandı. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, muhteşem bir sanat galerisini andıran yapının temelindeki tonozlu yapıyı ve gelinen aşamayı anlattı. 


Nuruosmaniye Camii ve külliyesinin 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdiğini hatırlatan Sarı, “Çevre düzenlemesiyle birlikte 21 milyon TL harcanan restorasyon çalışmalarının ardından hem caminin yeraltı sularından etkilenmesi önlendik hem de caminin altında bulunan muhteşem bir temel yapısını ortaya çıkardık" dedi.


Sarı, "Osmanlı'nın Nuru olarak da anılan cami, Barok üslubun Osmanlı İmparatorluğu'ndaki dini mimari dalında ilk anıtsal örneğidir. Kazık-temel sisteminin belki de en abidevi etkileyici çözümcü şekilde uygulandığı yapıdır. Yaptığımız bu restorasyonla camimizin yüzyıllar boyu ayakta kalmasını sağlayacağız” diye sözlerine ekledi.

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

GÜNDEM