Sağlık Bakanlığı\'ndan \'o\' ilaçlarla ilgili açıklama

Haberi Paylaş

Tarih: 24 Ekim 2017 12:14

Sağlık Bakanlığı'ndan 'o' ilaçlarla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı, tamoxifen etken maddeli ilaçların spor salonlarında tüketilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Türkiye'ye tek bir firmadan getirilen 'tamoxifen' maddeli meme kanseri ilacının vücut geliştirmek isteyen kişiler tarafından reçetesiz temin edilerek stok yapıldığı haberleri medyada yer almıştı. 


SAĞLIĞINIZ İÇİN BU İLAÇTAN KAÇININ


Sağlık Bakanlığı haberleri doğrulayarak;


''Hem meme kanseri hastalarını mağdur etmemek hem de sağlığınız için bu ilaçtan kaçının'' uyarısında bulundu. 


TAMOXİFEN ETKENLİ İLAÇ İTHAL EDİLECEK


Bakanlık ayrıca, yıl sonuna kadar tamoxifen etkenli 140 bin kutu ilacın ithal edileceğini ve Türkiye'de de üretimine başlanacağı bilgisini aktardı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada karaborsa ve eczanelere yönelik denetimlerin süreceği vurgulandı.


NE OLMUŞTU?


Meme kanseri tedavisinde kullanılan tamoxifen etken maddeli ilacın spor salonlarında tüketildiği ve İstanbul'da ilacın temin edlilemediği basına yansımıştı. Konuyla ilgili MEMEDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen şu uyarıda bulunmuştu:


''Son zamanlarda bu ilacın piyasada olmadığı konusunda bilgi alıyoruz. Firmanın asıl orijinal ilacı, etken madde ile aynı adı taşıyan ilaç değil. Tamoxifen etken madde. Ancak ikisi de aynı etkide. İlacın satış fiyatı ile ilgili bir sorun oldu diye biliyorum. Spor yapanların meme sarkmasını önlemek için bu ilaca ortak olmaları çok yanlış. Damarda pıhtılaşma, kadın tipinde yağlanma, akciğer anomisi gibi ciddi yan etkileri var. Kadın hastalara bile bir dizi tavsiye ile veriyoruz. İlaç, meme kanseri hastalarda hasarı yüzde 20 oranında azaltıyor. Bu ilaç tümör hücrelerinin üzerindeki östrojen hormon.''

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SAĞLIK