ABD\'de Trump Koltuğuna Oturuyor!

Haberi Paylaş

Tarih: 20 Ocak 2017 17:32

ABD'de Trump Koltuğuna Oturuyor!

Trump'ın yemin töreni kilisedeki ayinle başlıyor, yeni başkanın taraftarları başkent Washington'da toplanıyor.

Rusya'dan ilk açıklama geldi, Kremlin "Trump, bizim adamımız değil" dedi.


Protestocular Washington'a akın etti, Trump taraftarlarıyla karşıtları arasındaki çatışmayı polis biber gazı kullanarak ayırdı.


Dünyanın dört bir yanında Trump karşıtı gösteriler var. Londra, Brüksel, Filistin, Manila, Kiev, Sydney ve Dublin protesto merkezlerinden bazıları.


ABD ve dünya için tarihi bir gün başladı. ABD'nin 45'inci başkanı Donald Trump, bugün başkent Washington'da yemin ediyor. Tüm dünya, 200 milyon dolara mal olacak görkemli yemin töreni için gözünü Washington'a dikti.


Washington'da yaşananları an be an aktaracağız...


16.45 : Trump ailesi flaşların önüne çıktı. Kırmızı bir kravat takan Trump'a eşi Melania eşlik ediyor. Çift, St. John kilisesini ziyaret ederek tarihi güne başladı.


16.40 : Reuters haber ajansı, Washington'da kendilerini birbirlerine zincirleyen protestocuların fotoğraflarını geçiyor.


16.40 : Başbakan Binali Yıldırım, yeni başkana Twitter'dan mesaj verdi: "DonaldTrump'a başarılar diliyoruz. Türkiye'nin yaptığı barışı kalıcı hale getirme çabalarına daha fazla destek vermelerini bekliyoruz."


16.25 : Rus sanatçı Vasily Slonov ise, Sibirya'daki  Krasnoyarsk'da Trump'ın yemin töreni için sıra dışı bir çalışma hazırladı. Slonov ve yardımcısı, kent sokaklarında Trump'ın fotoğrafını taşıyor.


16.15 : Trump karşıtı gösterilerin gerçekleştiği yerler arasında Londra, Sydney, Dublin, Kiev, Brüksel ve Filistin de var.


İngiltere'nin başkenti Londra'daki Thames Nehri üzerinde bulunan köprülere asılan afişlerin hedefinde, Donald Trump vardı.


Ünlü tarihi köprü Tower Bridge, siyasetin merkezi Westminster Köprüsü, Londra'yı ziyaret edenlerin uğrak noktası dev London Eye dönme dolabı  ile kültür ve sanatın kalbinin attığı Southbank kıyılarından görülen köprülere asılan afişlerde, 'Duvarlar değil köprü inşa edin', 'İslamofobiye karşı birleşin' ve 'Bundan sonra ne olacağı bize kalmış' yazıldı. Göstericiler ayrıca ellerinde 'Açık fikirlilik' yazılı pankartlar taşıdı.


İrlanda'nın başkenti Dublin'de benzer afişler asıldı. Britanya genelindeki 150 köprünün afişlerle donatıldığı bildiriliyor.


16.00 : Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, günün ağarmaya başladığı Washington'dan ilk fotoğrafları geçti. Fotoğraflarda Trump destekçilerinin toplanmaya başladığı görülüyor. Tören için başkente gelen Trump taraftarlarından biri, BBC'ye verdiği röportajda, "Sabaha kadar uyuyamadım" diyor.


15.50 : Trump, ilk mesajını Twitter üzerinden verdi: 'Her şey bugün başlıyor...'


15.40 : Yaklaşık 50 kadar Demokrat Kongre üyesi, Trump'ı protesto için yemin törenine katılmıyor.


15.30 : Filipinlerde Trump karşıtları sokaklarda... Müslüman göstericiler, Manila'daki ABD Büyükelçiliği önünde toplanarak, yeni başkanı protesto etti. ABD bayrağı ve Trump fotoğrafları yakan göstericiler, sloganlar attı.


15.15 : Rusya için de tarihi bir gün... Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ve bazı Rus siyaset bilimcilerin en büyük hatayı yaptıklarını söyledi. Rossiya 1 televizyonuna konuşan Peskov, "Trump, bizim adamımız değil. O, ABD'li ve ABD'nin başkanı" dedi.


15.00 : Trump'ın bugünkü programı şöyle:


Trump, Sabah saatlerinde Blair House'tan (1) ayrılacak. St. John Kilisesi'nde (2) yapılan sabah ayinine katılacak. Buradan Beyaz Saray'a (3) geçerek, Barack Obama ile kahve içecek. Daha sonra yemin etmek için Kongre binasına (4) gidecek ve burada başkan olarak ilk konuşmasını yapacak. National Mall'da (5) toplanan kalabalık geçit törenini izleyecek. Konvoyun en başındaki Trump yürüyerek kendi adını taşıyan otelin (6) önünden geçerek, yeni ikametgahı Beyaz Saray'a ulaşacak.


DEĞİŞİM SÖZÜ VERDİ

Ailesiyle birlikte dün akşam başkente gelen Trump'ın ilk durağı Arlington Mezarlığı oldu. Trump'a binlerce Amerikan askeri ve eski başkanlardan John Fitzgerald Kennedy'nin yattığı mezarlıkta yardımcısı Mike Pence eşlik etti.


Lincoln Anıtı’nın basamaklarında kalabalığa hitap eden yeni başkan, birlik mesajı ve değişim sözü verdi. Trump, orduyu ve sınırları güçlendireceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:


"Ülkemizi birleştireceğiz. Tüm insanlarımız için Amerika'yı yeniden yücelteceğiz. Ülkemizin her tarafındaki herkesi, herkesi. Buna orta bölgelerdeki şehirler de dahil. Çoğumuzu unuttular. Kampanya sırasında ben buna unutulan adam ve kadın diyordum. Artık unutulmayacaksınız. Onlarca yıldır ülkemiz için yapılmayan şeyleri yapacağız...Değişecek, size söz veriyorum değişecek."


WASHINGTON'DA ÇATIŞMA

Yemin töreni için yüzbinlerce kişi başkent Washington'a akın etti. Bu yıl, Washington'a gelenlerin çoğu protestocu.


Protestolar dün akşamdan başladı, LGBT aktivistleri Başkan Yardımcısı Mike Pence'in kaldığı yerin önünde toplandı. Muhafazakar bir siyasetçi olan Pence, dile getirdiği görüşler ve Indiana Valisi olduğu dönemde desteklediği yasalar nedeniyle LGBT'lere ayrımcılık yapmakla eleştiriliyor.


Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, akşam saatlerinde Trump taraftarları ve karşıtlarının Ulusal Basın Binası önünde çatıştığını bildiriyor. Polis, çatışmayı ayırmak için biber gazı kullandı.


AP'nin geçtiği fotoğraflarda çok sayıda polisin göstericilere engel olmaya çalıştığı, bazı protestocuların ellerindeki pankartları ateşe verdiği yer alıyor.


Protestoların yemin töreni etkinliklerinin dinamiğini değiştirmesi mümkün.


ÜNLÜ İSİMLER KÜRSÜYE ÇIKTI

New York'ta ise, Trump International Hotel'in önünde toplanan kalabalık, 'Benim başkanım değil' pankartları taşıdı, aynı şekilde sloganlar attı. Kürsüye çıkan Hollywood ünlüleri ise, yeni başkanı yerden yere vurdu. Alkışlarla kesilen konuşmaları yapanlar arasında Robert De Niro, Julianne Moore, Alec Baldwin, Marisa Tomei, Mark Ruffalo, Michael Moore, Cher ve Sally Field gibi isimler vardı.


Yemin töreni için Washington'a gelmesi beklenen insan sayısı 900 bin. Bu rakam, Barack Obama’nın ilk dönem başkanlığı için 2009’da düzenlenen törene katılanların yarısı kadar.


İLK DURAK KİLİSE OLACAK

Trump Cuma sabahı Blair House’dan ayrılarak St. John’s Kilisesine giderek ayine katılacak.

Ardından eşi Melania ile birlikte görevi devralacağı Başkan Barack Obama ve eşi Michell Obama ile birlikte sabah çayı içecek. Daha sonra Trump ve Obama eşleriyle birlikte yemin töreninin yapılacağı Kongre binasına gidecekler.

Trump Türkiye saatiyle 12’de Kongre binasının önünde kurulan platformda Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın huzurunda yemin edecek. Yemin töreninin ardından da Trump bir konuşma yapacak.

Trump daha sonra yardımcısı Pence ile birlikte Pensilvanya caddesinde 2.4 kmlik bir yolculuğa çıkacak. Bu sırada cadde kenarında destekçileri ve protestocuların olması bekleniyor. Trump ve Pence’in bu yolun bir bölümünü yürümesi bekleniyor.


CLINTONLAR DA KATILIYOR

Trump’a karşı kaybeden Demokrat Hillary Clinton ve eşi eski Başkanlardan Bill Clinton’ın da katılması bekleniyor.


Eski Başkanlardan George Bush ve eşi Laura ile yine eski Başkanlardan Jimmy Carter da törene katılacak isimlerden bazıları.


Kaynak:milliyet
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

GÜNDEM