Uluslararası sınavlar bir kriter olarak kullanılmalı

Haberi Paylaş

Tarih: 22 Kasım 2017 13:40

Uluslararası sınavlar bir kriter olarak kullanılmalı

Eğitimcilere göre sınavla öğrenci alacak liseler belirlenirken ulusal sınavların yanı sıra uluslararası sınav verileri de kullanılmalı.

TEOG yerine gelen liseye yerleştirme sisteminde öğrencilerin yüzde 92'si oluşturulan eğitim bölgelerinde adreslerine en yakın okullara, yüzde 8'i ise sınavla öğrenci alan okullara haziran ayında yapılacak sınavın sonucuna göre yerleştirilecek. Gazete Habertürk'ten Bürde Özçakır'ın haberine göre, sınavla öğrenci alacak okulların 600 ile 800 arasında olması bekleniyor.


"ULUSLARARASI SINAV SONUÇLARINA BAKILSIN"


Proje Okullar diye tanımlanacak bu okulların seçim kriterleri de eğitim bölgelerinin nasıl oluşturulacağı ve bu bölgelerde hangi okul türlerinin yer alacağı tartışılırken Doğu Akdeniz Ün. Rektör Yard. Eğitim Fak. Öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar Özden "‘Uluslararası sınav sonuçlarına bakılsın" dedi.


Özden şunları söyledi:


"Sınavla öğrenci alan okulların belirlenmesinde PISA gibi uluslararası veriler kullanılmalı. Bu okullar da öğrencilerin yüzde 10'u için. Yani 80-90 bin öğrenciye üst düzeyde eğitim sağlıyor olacaksınız. Bu imkân tüm öğrencilere verilmeli. Sorunu gerçekten çözmek için farklı çözümler denemek gerekir. Öğretmen niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar yaparsanız eğitimi de nitelikli hale getirebilirsiniz."

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

GÜNDEM