ABD’nin ‘Kudüs’ kararına tepki

Haberi Paylaş

Tarih: 08 Aralık 2017 15:11

ABD’nin ‘Kudüs’ kararına tepki

AK Parti Van İl Başkanlığı, Köklü Değişim Van Temsilciliği ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri tarafından ayrı ayrı düzenlenen protestolarla ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterildi.

AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından organize edilen ve kentteki birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği basın açıklaması için yüzlerce vatandaş cuma namazını müteakip Yukarı Nurşin Camii’nde bir araya geldi. “Kudüs davamız” şeklinde başlayan basın metnini okuyan AK Parti Van İl Başkan Vekili Adnan Yörük, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır” dedi.


  Kabul edilemez karardan hemen dönülmesi gerektiğini ifade eden Yörük,  “İslam'ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam'ın harem-i izzeti olan Kudüs'ü tacize teşebbüs edenler; Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir” şeklinde konuştu.


  Basın açıklaması, Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi adına Halit Sancak’ın okuduğu dua ile son buldu.


  YYÜ öğrencileri Kudüs için yürüdü


  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencileri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararına tepki yürüyüşü gerçekleştirdi. Van YYÜ Öğrenci Konseyi ile Üniversite Ak Gençlik Topluluğu (ÜNİAK) organizesiyle cuma namazını müteakip YYÜ Merkez Camii önünde bir araya gelen öğrenciler, ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile otobüs durağına kadar yürüyüş yaptı.


  Van’da Kudüs için ‘hilafet’ sesleri  

  Köklü Değişim Van Temsilciliği, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterdi. Köklü Değişim Van Temsilciliği, Hz. Ömer Camisi’nde cuma namazı sonrasında bir basın açıklaması düzenledi. Burada temsilcilik adına basın metnini okuyan Mehmet Sami Lenk, ABD Başkanı Trump’ın Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ü; Yahudi varlığının başkenti olarak tanımasının hezeyanının kendi nazarlarında yok hükmünde olduğunu belirterek, “Kudüs asla Yahudilerin başkenti olmayacaktır. Tekrar tekrar ifade ediyoruz ki Kudüs; olsa olsa ancak onlara mezar olacaktır” dedi.


  Yahudilerin mübarek topraklarda yıllardır fesat saçtığını, Mescid-i Aksa’yı kirlettiğini ve Filistinli Müslümanları katlettiğini vurgulayan Lenk, “Bütün bunları yaparken çevresindeki işbirlikçi ve kiralık rejimlere güveniyorlar. Eğer ki bu rejimlerin ihaneti, alçaklığı ve zilleti olmamış olsaydı, Yahudiler kutsal Mescid-i Aksa’da asla taşkınlık yapamazlardı. Ey Müslümanlar! Kudüs ve Mescid-i Aksa kınama mesajları ile kurtulmaz. İslam Konferansı Örgütünün yemekli toplantıları ile kurtulmaz, iki devletli çözümden bahsetmekle kurtulmaz. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu ancak, ‘Kudüs işgal altında iken bize gülmek haram olsun’ diyen Selahaddin gibi komutanlarla kurtulur. Hz. Ömer gibi Raşid halifelerle kurtulur” ifadesini kullandı.


  ‘Kahrolsun ABD’, ‘kahrolsun İsrail’ ve ‘Kudüs için hilafet’ sloganları atan kalabalık, tekbir getirerek dağıldı.

Kaynak:İHA
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

VAN HABER