Suç mağdurlarına devletten tazminat

Haberi Paylaş

Tarih: 21 Aralık 2017 09:50

Suç mağdurlarına devletten tazminat

Maliye ve Adalet Bakanlıkları’nın ortak çalışmasında sona yaklaşıldı. Buna göre Tecavüz mağdurlarına ve suç nedeniyle çalışamaz duruma gelen mağdurlara tazminat ödenecek.

Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Daire Başkanlığı'nın üzerinde çalıştığı Mağdur Hakları Tasarısı'nda, suçtan zarar görenlere devlet desteği öngören çok önemli bir madde de yer alacak. Yeni yılla birlikte TBMM'ye sevk edilmesi beklenen tasarıda, cinayet, şiddet, tecavüz gibi ağır suçların mağdurlarına devlet tarafından tazminat ödenmesine ilişkin düzenleme de bulunuyor. AKŞAM'a konuşan Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Daire Başkanı Muhittin Özdemir, “mağdur tazminatı” hakkında şu bilgileri verdi:


TAZMİNATI DEVLET ÖDEYECEK


Akşam'da yer alan habere göre, tasarıda cinayet sonucu yaşamını yitirenlerin birinci derece yakınlarına, tecavüz ve şiddet mağdurlarıyla işlenen suç nedeniyle çalışamaz duruma gelen mağdurlara, devlet tarafından tazminat ödenmesini öngören düzenleme de yer alacak. Tasarının yasalaşması halinde, suçtan kaynaklanan mağduriyet devletin ödeyeceği tazminatla hafifletilmeye çalışılacak. Cebinde hiç parası olmayan suç mağduru, asgari ücretin yarısı kadar bir ödemeyle acil ihtiyaçlarını karşılayabilecek.


İŞ İMKANI SAĞLANACAK


Suç mağdurunun istihdamı için düşünülen sistem İş Kanunu'da yapılacak değişiklikle uygulamaya girecek. İş Kanunu'nda yer alan “yüzde 2 oranındaki eski hükümlü çalıştırma” veya “engelli çalıştırma” düzenlemesinin bir benzeri de, suç mağdurları için devreye girecek. Kamu ve özel sektör, belirlenecek oranda mağduru istihdam etmek zorunda olacak. Mağduriyeti sebebiyle işsiz kalanlar tedavi süreçlerinin tamamlanmasının ardından kısa süre içinde yeniden işe yerleştirilecek.

Kaynak:TİMETÜRK
Yorum Ekle

kod


BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

GÜNDEM